Ruszyła Ekstraliga – wyniki 1. kolejki

Napisany przez w kategorii Ekstraliga, Newsy, Newsy ligowe, Promo-2, Rozgrywki krajowe.

Za nami inauguracyjna kolejka Ekstraligi sezonu 2016/17. Pewne zwycięstwa Medyka i Łęcznej, dobra postawa beniaminków.

AZS Wrocław – GOSiRki Piaseczno 2:0 (0:0)
Bramki:
Cichosz 70′ i 82′

AZS: Bocian – Ostrowska, Grec (Kwapisz 72′), Turkiewicz, Wróblewska, Olszewska, Matysik, Zbyrad (Czudecka 87′), Koziarska, Grabowska, Cichosz

GOSiRki: Ożgo – Sobczak (Zdonek 46′), Kędzierska, Sosnowska, Kołek (Rębiś 70′), Orzepowska, Machnacka, Dudek, Ciupińska (Rosińska (80′), Grzywna (Dymińska 55′), Rapacka

Start sezonu we Wrocławiu zgodnie z planem. Po dobrej, pewnej grze AZS odprawił GOSiRki z dwiema bramkami autorstwa Marty Cichosz. Oba gole padły po strzałach lewą nogą i przy biernej postawie obrony GOSiRek. W kolejnych meczach zespół z Piaseczna będzie musiał przyłożyć się do walki w środku pola, gdzie zdecydowanie ustępował w tym spotkaniu rywalkom.

Na mecz pofatygował się nowy selekcjoner reprezentacji Polski, Miłosz Stępiński. Po meczu podkreślił, że chce by obecność jego i członków sztabu na meczach motywowała piłkarki do lepszej gry.

AZS UJ Kraków – Sztorm AWFiS Gdańsk 2:1 (1:1)
Bramki:
Wilk 45+2′, Knysak 50′ – K. Bużan 5′ (k.)

AZS UJ: Klabis, Bartosiewicz, Bolko, Bryzek (Dul 67′), Knysak, Konopka (Kuciel 88′), Ładocha, Maziarz, Sitarz, Wilk, Zapała (Ferfecka 84′)

Sztorm: Kołacz – Świętoniowska, A. Bużan, Zawadzka, Kamińska – Zańko (46 Turowska), K. Bużan, Słowińska, Cywińska (80 Kozłowska), Wierzbicka – Kopińska

Przed meczem trener Sztormu, Robert Chałąszczyk mówił, że w tym sezonie może być jeszcze trudniej o utrzymanie. Jego słowa potwierdziły zawodniczki ulegając na starcie beniaminkowi z Krakowa.

Mecz zaczął się lepiej dla gdańszczanek, które wywalczyły rzut karny już w 5. minucie. Po objęciu prowadzenia szybko wycofały się na własną połowę. Udało im się nawet zdobyć bramkę z kontrataku, lecz sędzia Aneta Kowalska dopatrzyła się spalonego Karoliny Wierzbickiej. Akademiczki z UJ tuż przed przerwą zdołały wykorzystać błąd przeciwniczek i zespoły schodziły do szatni przy remisie. W drugiej połowie boisko należało do drużyny gości, lecz to krakowianki zdołały objąć prowadzenie po błędzie bramkarki, Magdy Kołacz. Pomimo kilku dogodnych sytuacji do wyrównania Sztorm wrócił do siebie na tarczy.
Mitech Żywiec – Olimpia Szczecin 1:1 (1:0)
Bramki:
Warunek 43″ – Łuczak 85′

Mitech: Komosa, Chrzanowska, Droździk, Gruszka, Nieciąg (Rozmus 60′), Rżany, Suskova, Warunek (Gębka 60′), Wiśniewska (Frączek 82′), Wnuk, Zasada

Olimpia: Niesterowicz, Preś, Szwed, Michalczyk, Szymaszek, Lachman, Fil (Łuczak 82′), Trzcińska, Niewolna, Sudyk (Witczak 60′), Ratajczyk

Faworyzowany Mitech zaliczył falstart – cenny punkt dla Olimpii.

Trudne boisko w Żywcu tym razem nie było łaskawe również dla gospodyń. Mitech objął prowadzenie dopiero w 43. minucie po strzale Renaty Warunek z bliskiej odległości. Asystę za to trafienie można równie dobrze przypisać obronie szczecinianek, które spóźniły się z kryciem doświadczonej piłkarki oraz Oli Komosie, która stała niczym „przyklejona do linii bramkowej”.
Mitech nie poszedł jednak za ciosem co zemścił się w końcówce spotkania. Piłka wrzucona z rzutu wolnego przez Patrycję Trzcińską spadła na głowę jednej z napastniczek i poszybowała szerokim łukiem w stronę bramkarki. Beata Trzcińska interweniowała tak niefortunnie, że „wypluła” piłkę wprost pod nogi Dominiki Łuczak.

Czarni Sosnowiec – Górnik Łęczna 0:3 (0:2)
Bramki: Sznyrowska 12′, Zdunek 43′, Jędrzejewicz 64′

Czarni: Klimek – Wycisk, Fischerova, Mika, Zdechovanova, Operskalska (Dragunowicz 67′), Horvathova, Kaletka, Matla, Liskova, Smidova (Wieczorek 59′)

Górnik: Palińska – Górnicka, Hajduk, Dyguś, Kwietniewska (Noras 23′), Grzywińska, Marszewska (Jaszek 58′), Jędrzejewicz (Szewczuk 65′), Zawistowska (Parczewska 70′), Zdunek, Sznyrowska

Pewne zwycięstwo Górnika w Sosnowcu.

Łęcznianki przeważały o początku spotkania, zmuszając nierzadko rywalki do przekraczania przepisów. Już w pierwszej odsłonie żółte kartki obejrzały Marta Mika, Nikol Kaletka i Weronika Klimek. Do przerwy Górnik schodził z pewną zaliczką dwóch bramek autorstwa Anny Sznyrowskiej i Emilii Zdunek. Po przerwie obraz gry nie uległ zmianie, a rywalki pogrążyła Agnieszka Jędrzejewicz. Chwilę po zdobyciu gola została zastąpiona przez Jagodę Szewczuk.

UKS SMS Łódź – AZS PWSZ Wałbrzych 2:3 (1:2)
Bramki: Dudek (1′), Wiankowska (79′) – Gonzales (21′), Gradecka (25′), Bezdziecka (70′)

SMS: Paturaj – Zubchyk, Chmal, Kurek, Konat, Kowalska (Molenda 63′), Walak (Osinska 82′), Salamon, Wiankowska, Zasowska (Kurzawa 69′), Dudek

Wałbrzych: Antończyk, Aszkiełowicz, Mesjasz, Gradecka, Ratajczak, Dereń, Miłek (Smagur 90′), Gonzalez, Bezdziecka (Pluta 76′), Maciukiewicz (Kowalczyk 68′)

Zacięte spotkanie w Łodzi dla „nowego” AZS-u.

Spore zmiany kadrowe w Wałbrzychu były zapowiadane jako rewolucja jakościowa. Rzeczywiście, nowe nabytki już strzelają bramki, jednak spore błędy w grze obronnej zapowiadają, że jeszcze trochę czasu potrzeba by to piłkarskie ciasto dobrze urosło.
Mecz zaczął się świetnie dla beniaminka z Łodzi, który zdobył bramkę już w 1. minucie za sprawą Lindy Dudek. Była zawodniczka GOSiRek otworzyła wynik spotkania dla łodzianek, lecz SMS-owi przyszło szybko zapłacić frycowe. Po 25 minutach meczu było już 2:1 dla AZS-u i taki wynik utrzymał się do przerwy.

Druga połowa na remis, co w efekcie dało Wałbrzychowi minimalne zwycięstwo i trzy punkty. Po tym ciekawym spotkaniu trudno jeszcze wyciągać długofalowe wnioski czy SMS będzie w stanie zagrozić ekstraligowej stawce i jaka jest rzeczywista siła obecnego składu AZS Wałbrzych.

Medyk Konin – AZS PSW Biała Podlaska 5:0