Polska – Mołdawia: Kopanina na klepisku

Napisany przez w kategorii Europa i świat, Międzypaństwowe, Newsy, Reprezentacje, Reprezentacje polskie, U19.

Reprezentacja Polski do lat 19 niezbyt udanie rozpoczęła zmagania w turnieju Kuban Spring w Soczi. Podopieczne Marcina Kasprowicza bezbramkowo zremisowały z Mołdawią, jednak mecz miał wiele podtekstów.

Ewa Cieśla Polska U19 promoPierwszą rzeczą, która rzucała się w oczy było boisko, a właściwie błotniste klepisko, na którym gdzieniegdzie rosły zwalcowane krzaczki. Gra na grząskiej murawie nie była rzeczą łatwą, a jak się okazało, w pierwszej połowie wręcz niemożliwą.

Zmęczone całodniową podróżą biało-czerwone (Do Soczi dotarły o północy czasu lokalnego, a mecz grały o 13:00), były wyraźnie zmęczone. Nie górowały nad rywalkami ani szybkością, ani fizycznością. Mołdawianki taktykę miały dość prostą – kopać ile sił do przodu, a nuż się coś ciekawego wydarzy. Nie wydarzyło, przez 80 minut (w Soczi mecze rozgrywane są 2×40 minut), stojąca w polskiej bramce Aleksandra Brzezina nie miała nic do roboty, dość powiedzieć, że jej strój był „niezmącony masą błotną”.

Niestety i pod bramką rywalek działo się niewiele. Do tego już w 32. minucie za drugą żółtą kartkę, boisko musiała opuścić Kornelia Okoniewska. O ile na drugą żółtą kartkę zapracowała sama, o tyle pierwszą (zaledwie kilka minut wcześniej) dostała za bardzo czysty wślizg. Ale to właśnie sędzia sobotniego spotkania „błyszczała” najniższą formą na boisku. Jedyne czym się wyróżniała, to bujną czupryną i kompletnie kompletną ignorancją zasad gry w piłkę nożną. Gdy przy piłce były Mołdawianki, graliśmy w koszykówkę, gdy Polki, zasady zmieniały się na te z rugby.

To wszystko nie pomagało Polkom w grze, które na drugą połowę wyszły jako zespół odmieniony. Mimo, iż grały w dziesiątkę, stworzyły kilka groźnych sytuacji, zaczęły grać w piłkę, a nie uprawiać mołdawską kopaninę. Niestety… Zabrakło skuteczności, dokładności ostatniego podania i… trochę szczęścia. W kolejnym meczu z Rumunią, będą już w pełni wypoczęte, a i przeciwnik powinien stworzyć warunki do gry w piłkę nożną.

W drugim meczu „polskiej” grupy Rumunia zremisowała z Regionem Krasnodarskim 1:1.

Polska U19 – Mołdawia U19 0:0

Polska: Brzezina: Michalska, (68. Wycisk) Michalczyk, Mesjasz, Szafrańska (79 Sudyk) – Fidos (50 Kowalska), Ostrowska (62 Gozdecka), Cieśla, Rapacka (41 Matla), Lefeld – Okoniewska

Czerwona kartka: Okoniewska 32 (za drugą żółtą)