Północ bez cenzury

Napisany przez w kategorii 1. liga gr. północna, Mecze, Newsy, Newsy ligowe, Rozgrywki krajowe.

O awansie przed sezonem głośno mówiono tylko w Łodzi. Zimą doszły głosy z Gdańska. Po cichu szeptano w Poznaniu i w Warszawie. Tym wszystkim do samego końca raczyła nas rywalizacja na północy.

Sztorm AWFiS Gdańsk – najlepsza drużyna w północnej części kraju. Cele była górna połowa tabeli, a marzeniem awans do elity. Marzenia raz na jakiś czas się spełniają. Szczególnie wtedy kiedy do czynienia mamy nie tylko z drużyną na boisku ale i po za nią. Dziewczyny z Gdańska świetnie się zgrały, świetne występy zaliczyły w najtrudniejszych ligowych momentach i bądźmy szczerzy, zasłużyły na ten awans w stu procentach. W Ekstralidze łatwo jednak nie będzie. To ogromny przeskok, któremu ciężko będzie podołać. Sztorm walczyć będzie o utrzymanie i obok drużyny z Piaseczna jest to chyba najpoważniejszy kandydat do spadku.

SMS Łódź – główny kandydat do awansu. Niezła paczka zawodniczek, która na papierze wyglądała dobrze, ale w dwóch najważniejszych momentach (mecze ze Sztormem) nie potrafiła zwyciężyć i przechylić szalę na swoją stronę. Jeśli po tej klęsce (tak odbiera się brak awansu w klubie) nic złego się nie wydarzy (choć historia mówi inaczej) to SMS ponownie będzie faworytem do awansu. Najgroźniejszym rywalem będzie bowiem spadkowicz, a więc drużyna Stilonu, choć jak uczy historia (hehe) spadkowicze niezwykle rzadko wracają od razu tak skąd ,,przybyli”.

Praga Warszawa – udany sezon w wykonaniu drużyny z Warszawy. Praga to pewny pierwszoligowiec, którego od czasu do czasu widzimy w gronie drużyn awansujących na najwyższy szczebel rozgrywek. W kwestii nadchodzącego sezonu z utrzymaniem nie powinno być problemu. Można się raczej zastanawiać czy będzie to środek, czy górna połowa ligowej stawki.

Polonia Poznań – kapitalna jesień i średnia wiosna. W przerwie można było gdybać czy to przypadkiem nie Polonia pogodzi walczące o awans zespoły z Gdańska i Łodzi. Takie spekulacje szybko zostały jednak zweryfikowane przez boisko. Polonia wiosna nie grała już tak dobrze jak jesienią. Jakość gry w drużynie z Poznania spadła o dobre czterdzieści procent. Czwarte miejsce na koniec to i tak dobry wynik. Co dalej z Polonią nie wiadomo. Sytuacja nie wygląda za ciekawie. Wszystko zależy od sytuacji organizacyjno-finansowej w klubie. Wierzymy jednak, że klub wystartuje i nie będzie zmuszony wycofać się w trakcie rozgrywek. Mimo to nie będzie już tak dobrze, jak było teraz. Środek tabeli to będzie maksimum.

Medyk II Konin – całkiem nieźle. Pierwsza liga dla klubu z Konina to idealne przetarcie swoich zawodniczek przed Ekstraligowymi starciami. Drugi zespół na zapleczu ma jak najbardziej rację bytu. To był więcej niż przyzwoity sezon Medyka II Konin. Za rok z pewnością poprzeszkadzają drużynom, które myślą o awansie. Środek tabeli będzie też z pewnością dobrą pozycją końcową.

Unifreeze Górzno – dobry start, potem nieco słabiej. Beniaminek nie ustabilizował formy ale jesienią pozytywnie zaskoczył. Na Ekstraligę z pewnością za wcześnie, ale na solidny pierwszoligowy byt to odpowiednia pora. ,,Truskaweczki” przy dobrych wiatrach mogą za rok znaleźć się w górnej połówce. Mogą jeśli drużyna popracuje nad sobą. O utrzymanie zawodniczki z Górzna nie powinny się bowiem martwić.

Stomil Olsztyn – odwrotność drużyny Unifreeze. Fatalna jesień i świetna wiosna. Ciężko jest stwierdzić który sposób na ,,utrzymanie” jest lepszy. Początek czy finisz. Co by jednak nie mówić w Olsztynie zimą odwalono kawał dobrej roboty i pierwszoligowy byt jest efektem tej pracy. Jeśli znajdą się pieniądze i nie będzie problemów organizacyjnych to za kilka lat ten zespół mógłby aspirować nawet o elitę. Na ten i na najbliższy jednak moment środek pierwszoligowej tabeli to odpowiednie miejsce dla Stomilu.

Czwórka Radom – przeniesiona z grupy południowej, osłabiona kadrowo drużyna nie radziła sobie już tak pewnie. Mimo, że północ jest słabsza od południa to Czwórka do końca musiała walczyć o pierwszą ligę. Plusa dajemy za utrzymanie, minusa za to, że wymagaliśmy na północy od Czwórki dużo więcej. W najbliższym sezonie powinno być jednak lepiej i co ważniejsze pewniej.

Błękitni Stargard Szczeciński – nie najlepsza postawa Błękitnych na pierwszoligowych boiskach zaowocowała spadkiem. Wydawało się nam, że zespół ten stać jednak na nieco więcej. Jeśli nie zabraknie sponsora, a i piłkarki okrzepną to powrót na pierwszoligowe łono nie powinien trwać jednak zbyt długo.

Zamłynie Radom – w sumie to od początku do końca było źle. Kiedy drużyna Zamłynia osiągnęła potrzebny do odskoczenia wynik, to w następnym meczu wracała do punktu wyjścia. Wycofania z pierwszej ligi na sam koniec nie komentujemy no bo po co. Ogólnie słabo i mizernie.

Beniaminki: Victoria Sianów i KS Raszyn – drużyna z Sianowa o awans walczyła w zasadzie tylko z Polonią Środa z Wielkopolski. W bezpośrednich starciach uzyskała korzystniejszy bilans. Notując na swoim koncie zero porażek okazała się lepsza od Środy Wielkopolskiej o trzy punkty i to właśnie Victorię ujrzymy na pierwszoligowym froncie. Wydaje się nam jednak, że to właśnie ten zespół może mieć większe problemy z utrzymaniem. KS Raszyn o awans rywalizował nie z jedną a z kilkoma drużynami i chyba miał nieco trudniejszą ligę od Victorii. Niezależnie od tego oba beniaminki będą miały trudne zadanie w grupie północnej. Bliżej nam jednak do teorii, że to Raszyn ma większe szanse na ugranie pierwszoligowego bytu niż Sianów. Jak to się skończy, zobaczymy.

Komentarzy: 7

 1. Obserwatorka

  W Olsztynie zimą odwalono kawał dobrej roboty? Jeśli na wiosnę grała w 80% inna drużyna (zawodniczki ściagnięte z innych klubów, w niektórych przypadkach niezbyt zgodnie z przepisami….), to raczej kasa się znalazła i poszła w las. Awans i utrzymanie zrobiły totalnie dwa różne zespoły :)

  Spadkowiczem za rok będzie Raszyn, jedna grająca cokolwiek zawodniczka to o wiele za mało na pierwszą ligę, nawet na tak słabą północ (swoją drogą, Czwórka Radom zawsze była wysoko na południu, na północy biła się o utrzymanie…. przypadek? gorszy sezon? Północ jest raczej bardziej wyrównana, aczkolwiek ten sezon był o wiele gorszym widowiskiem od tych z poprzednich lat).

 2. Obserwator

  W 80 % ?? 3 nowe zawodniczki, potwierdzone zgodnie z przepisami (co potwierdził PZPN), 1 powrót co daje nam 4 zawodniczki to 80% ? Trudne te procenty, pewnie lepsze te doustne ;D
  Środek, tabeli a może podium to będzie raczej cel KKP, awans dla SMS-u ;)

 3. M.

  Ponoć Czwórka po poprzednim sezonie doznała dużych osłabień kadrowych, więc myślę, że bez względu na to czy grałaby w południowej czy północnej 1 lidze walczyłaby o to samo ;)

 4. xd

  Zgadzam się z „M” i na północy i na południu jest wysoki poziom a Czwórka faktycznie doznała osłabień bo w większości poszły do SMS :)

 5. kibic

  halo halo gramy juz w nowym sezonie!!! budzimy sie na tej stronie ;) jutro trzecia kolejka!

 6. kibic

  po 5 kolejkach nadal cisza ;( zatrybicie? czy to już koniec relacji z 1 ligi?

Zostaw komentarz

 • (will not be published)