Podsumowanie południa

Napisany przez w kategorii 1. liga gr. południowa, Mecze, Newsy, Newsy ligowe, Rozgrywki krajowe.

Jeden bogaty klub, który jest w stanie namieszać w Ekstralidze, dwaj przegrani i kilka niewyjaśnionych upadków. Oto końcowe wnioski z południa.

AZS PWSZ Wałbrzych – beniaminek z Wałbrzycha już po swoich wzmocnieniach był jednym z kandydatów do awansu. Kiedy AZS PWSZ okazał się lepszy w bezpośrednich starciach z pozostałymi kandydatami do awansu już tylko kataklizm mógł przeszkodzić zawodniczkom z Wałbrzycha w osiągnięciu celu. Nic takiego nie miało miejsca i AZS PWSZ w bardzo dobrym stylu awansował do elity. Co więcej, naszym zdaniem jest w stanie tam sporo namieszać. Bo czemu tak dobrze zorganizowany klub mający w szeregach całkiem niezłe zawodniczki nie miałby się znaleźć w górnej połówce Ekstraligi. My nie możemy na taki scenariusz znaleźć kontrargumentów.

Rolnik B. Głogówek – piąte, piąte, czwarte i w końcu drugie miejsce w końcowej tabeli. Rolnik nie wykorzystał okazji (patrz. Wałbrzych jest beniaminkiem i może w najważniejszych meczach zawieść), że na południu od kilku sezonów pojawiło się mniej drużyn mających odpowiedni potencjał na Ekstraligę. Było jednak więcej niż dobrze. Duża w tym zasługa Agaty Sobkowicz, która naszym zdaniem chyba marnuje się (podobnie jak Justyna Maziarz) w pierwszoligowych bojach. Nadchodzący rok może być obiecujący. Jeśli Rolnik nie awansuje za rok to już chyba nigdy.

AZS UJ Kraków – oto i drużyna, która jest bardzo mocna, co roku walczy o awans (z jednym sezonem przerwy, kiedy to wywalczyła sobie rok występów w elicie) i w tym miała szansę powrotu. Tak jak pisaliśmy powyżej, szkoda nam Justyny na pierwszoligowy poziom, bo dziewczyna ma papiery na grę. W najbliższym sezonie nie widać jednak po za Rolnikiem drużyny, która ma papiery na Ekstraligę. Tak więc to pomiędzy tymi drużynami powinny się toczyć boje o elitę.

ULKS Bogdańczowice – jako beniaminek, rok temu było przyzwoicie. W tym roku zaś więcej niż dobrze. Klub ten małymi kroczkami idzie do przodu. Rok temu punktów uzbierało się czternaście. W tym roku wywalczono dwa razy więcej a więc dwadzieścia osiem. Za rok nie uda się już ich po raz kolejny podwoić ale czemu by nie dało się rady ich utrzymać. Bogdańczowice to dla nas pewniak jeśli chodzi o utrzymanie. Środek tabeli to będzie minimum.

Sokół Kolbuszowa – wielkie brawa dla beniaminka z Kolbuszowej. Solidny występ na pierwszoligowym froncie i środek tabeli. Za rok będzie podobnie. No i bardzo dobrze. Bo Sokół idealnie przyjął się na zapleczu Ekstraligi i to na silnym południu kraju.

Gol Częstochowa – rozczarowanie. Gol to marka i należy od tej drużyny wymagać więcej. Jedynym usprawiedliwieniem jest wymiana pokoleniowa. Czy za rok będzie już lepiej to nie wiemy. W tym roku w Częstochowie były takie kolejki po których nerwowo spoglądano w dół. Naszym zdaniem za rok oglądać się już nie będzie trzeba ale i o włączeniu się do gry o awans można zapomnieć.

Korona Łaszczów – niezły występ kolejnego beniaminka. Początkowo wydawało się, że nie uda się utrzymać pierwszej ligi. Po ósmej kolejce zespół jednak odpalił i tylko raz poniósł sromotną klęskę. Szesnaście punktów na koniec wygląda nieźle ale na południu nie musi oznaczać utrzymania. Dobrze byłoby poprawić dorobek punktowy z drużynami o podobnym potencjale na własnym terenie. Wówczas nie powinno być żadnych nerwów.

Widok Lublin – naszym zdaniem Widok wyżej nie podskoczy. Gdzieś na początku liczyliśmy na to, że ta drużyna będzie robiła postępy. Wydaje się jednak, że utrzymanie to wszystko na co stać zespół z Lublina. Kolejny rok będzie podobny do tego i do poprzedniego. Nerwowy z nieznanym końcowym scenariuszem.

Tomaszów Mazowiecki – przeniesienie z północy na południe okazało się fatalne w skutkach dla drużyny Tomaszowa Mazowieckiego. Rok temu i owszem. Nerwowo było również w grupie północnej. Ale mamy wrażenie, że w tym sezonie Tomaszów ugrałby tam więcej. Na południu nie miał szans. Niby powalczył, ale jakoś tak bez przekonania. Ta drużyna może mieć ciężko z powrotem.

Wanda Kraków – to czego udało się uniknąć rok temu w tym roku już nie wyszło. Wanda spada z ligi ale po grze w piłkę, a nie po pogromach i problemach organizacyjnych. Dodatkowo, jeśli drużyna nie rozwali się od środka to ma realne szanse na powrót. Kilka spotkań w tym sezonie pokazało, że Wanda ma papiery na grę na zapleczu Ekstraligi.

Beniaminki: Resovia Rzeszów i LKS Goczałkowice Zdrój – i w jednym i w drugim przypadku to zagadka. Obie drużyny mogą zakończyć sezon fatalnie i już po jesieni być głównymi kandydatami do spadku. Obie mogą nas jednak zaskoczyć, tak jak w tym roku Sokół czy zespół Bogdańczowic. Pozostaje nam więc poczekać kilka pierwszych jesiennych kolejek by móc powiedzieć coś więcej na temat tych drużyn.

Komentarzy: 5

 1. Obserwatorka

  Justyna to prawda marnujesz się w tej drużynie. Ja jako doswiadczo obserwatorka widze Cie jako najlepsza strzelczynie i na tej pozycji chyba mamuska Cię urodziła. Taki piękny Krakow, a tak mało się stara, mało stawia na kobieca piłkę a szkoda bo takie miasto zobowiązuje tym bardziej jak ma w swojej drużynie takie talenty jak np. MAZIARZ. Czyja to wina? Na pewno nie Wasza dziewczyny z AZS UJ Krakow. Trzymam teraz za Was kciuki.

 2. Kibic

  Zgadzam się. Justyna Maziarz jesteś niedoceniana w tym klubie, masz ogromny potencjał, wystarczy go tylko dobrze wykorzystać, ale jako skrzydłowa pomocnicza tez sobie dobrze radzisz, chyba za dobrze :) bo w Częstochowie Ty i ta pozycja to mistrzostwo swiata:) mam nadzieje ze w tym sezonie zobaczymy Cię w prawdziwej odsłonie :)

 3. stan

  Wałbrzych dla Justyny to najlepsze rozwiązanie, wiem, że taka propozycja była. W grodzie Kraka rozmieni sie na drobne, za rok lub dwa dopasuje się do średniej klubowej i koniec marzeń. Szkoda, bo ma ‚papiery’ na reprezentacje, musi zmienić klub, to oczywiste.

 4. kibic

  Widok Lublin Co sezon dwie trzy zawodniki odchodzą do ŁĘCZNEJ lub BIAŁEJ i cały cykl szkoleniowy od nowa . Z zawodniczek Widoku które grają w chwili obecnej w Ekstralidze zbudowałby zarąbisty zespól pod nazwą WIDOK ale polityka klubu idzie w zupełnie inny kierunku

Zostaw komentarz

 • (will not be published)