Futsal AMP – Złote miasto Poznań [Podsumowanie]

Napisany przez w kategorii Inicjatywy, Mecze, Newsy, Newsy ligowe, Rozwój kobiecej piłki, Włącz się do gry.

Znacie takie nieco ,,przerobione” powiedzenie? Futsal Kobiet to taka gra gdzie na boisku walczy dziesięć kobiet, a i tak na końcu medale zgarnia Poznań. Sezon 2015/2016 w Akademickich Mistrzostwach Polski istniał tylko i wyłącznie pod takim właśnie szyldem.

Finał Akademickich Mistrzostw Wielkopolski? UAM Poznań – AWF Poznań
Finał Akademickich Mistrzostw Polski – półfinał A? UAM Poznań – AWF Poznań
Finał Akademickich Mistrzostw Polski – Finały ?
Oczywiście: UAM Poznań – AWF Poznań

Tak, tak. Konkwistadorzy znacząco pomylili miejsca na mapie. Złote miasto nie znajduje się w Ameryce Południowej. One jest, tu, w Polsce. A dokładniej to w Wielkopolsce.

O takim roku w Poznaniu nawet najwięksi optymiści nie myśleli. Owszem i UAM Poznań i AWF Poznań zaliczane były do grona faworytów. No ale po drodze był UJ Kraków, był AWF Wrocław, były AWF Katowice i AWF Warszawa. Do tego chociażby nieobliczalny Uniwersytet z Gdańska i wiele, naprawdę wiele innych mocnych kadrowo uczelni. Mimo to ponownie w wielkim finale zagrały zespoły ze stolicy Wielkopolski. Zagrały, ale i stworzyły niezłe, godne finałowego starcia widowisko. Pełne emocji, akcji, bramek, strzałów i zmian sytuacji.

Na tegorocznych finałach AMP były niespodzianki, zaskakujące rezultaty i … niestety ,,wpadki” organizacyjne.

Sukces:
Jeszcze raz wielkie brawa dla uczelni z Poznania. UAM zdobył złoto mistrzostw i w typach Uniwersytetów. AWF przyjął srebro i radował się ze złota w typach uczelni Akademii Wychowania Fizycznego. Do tego kilka indywidualnych wyróżnień, statuetek i naprawdę przyjemnych dla oka spotkań. Ten rok został zdominowany przez obie drużyny ze stolicy Wielkopolski.

Mniejszy sukces:
Spokojna praca, pasja i cierpliwość popłaca. Może nie udało się zdobyć znaczących wyników. Może nie były to do końca wymarzone mistrzostwa. Ale po latach ciężkiej pracy i zaangażowania udało się zdobyć medale. Uniwersytet Gdański pod opieką znanego trenera – Tomasza Aftańskiego zgarnął brązowy medal (pierwszy w historii!) w typach Uniwersytetów. Mała rzecz… a cieszy.

Niespodzianka podwójnego kalibru:
Zagrać kapitalny turniej. Grać z rywalami na własnych zasadach. Dominować, pokonać gładko UJ Kraków i … przegrać mecz o III miejsce. AWF Warszawa grała w Poznaniu kapitalnie. Mocno, ofensywnie i agresywnie. Wyjście z grupy załatwiono w sposób błyskawiczny. Potem sensacyjnie wyrzucono za burtę faworyta turnieju i obrońcę tytułu – Uniwersytet Jagielloński z Krakowa. Wszystko to zdało się jednak na nic. Jeden słabszy mecz… za to ten najważniejszy. Wydawało się, że Warszawa ugryzie spory kawałek tortu dla siebie. Tymczasem zmuszona była patrzeć, przez szybę, jak zajadają się inni.

Szok:
Znowu UAM. Ale już wyjaśniamy o co chodzi. Wysokie zwycięstwa w grupach zdarzają się niejednokrotnie i nie są zaskoczeniem. Czasami ktoś zadziwi się, że strzelono ,,aż tyle” bramek, ale potem o wszystkim się zapomina. W końcu faworyci kochają poszaleć. Kiedy jednak zaczyna się gra o medale o bramki jest nieco trudniej. Tymczasem… Ćwierćfinałowe spotkanie AMP: UAM Poznań-AWFiS Gdańsk…. 15:0 !!!

Smutek:
Dużo złego napisaliśmy o AMP-ach w Warszawie. Tymczasem dużo tego samego, musielibyśmy powtórzyć po finałach. Wydaje nam się, że pomysł rozgrywania turnieju męskiego obok żeńskiego nie jest dobrym pomysłem. Ponownie było wszystko robione pod panów (wolontariusze, telewizja, otoczka). Tymczasem w piątek, w sobotę? U pań cisza… Było to mocno widoczne w niedzielę, kiedy na jednej hali rozgrywano mecze finałowe i o brązowy medal. Nagle pojawiła się otoczka, pojawiła się telewizja… ale już wolontariusze pozostali na halach gdzie panowie rozgrywali mecze o miejsca 5-8  i 9-12. No i te słowa podczas dekorowania finalistek: ,,Pośpieszmy się dziewczyny z tą ceremonią, bo chłopaki chcą już grać”

Finał:
UAM Poznań – AWF Poznań 5:2
Mecz o III miejsce:
AWF Katowice – AWF Warszawa 4:1

Klasyfikacja końcowa:
1. UAM Poznań
2. AWF Poznań
3. AWF Katowice
4. AWF Warszawa
5. UJ Kraków
6. AWF Wrocław
7. UEK Kraków
8. AWFiS Gdańsk
9. Uniwersytet Gdański
10. Politechnika Śl. Gliwice
11. Uniwersytet Rzeszowski
12. UMCS Lublin
13-16: Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki

Komentarzy: 12

 1. W.W.

  Mam pytanie, co konkretnie oznacza tzw. otoczka . Panie w Poznaniu grały na dwóch najnowszych halach (Politechnika i AWF), to, że wolontariusze zostali w halach w których grali panowie, to nic dziwnego, bo w halach, w których rozgrywały mecze panie, były inne grupy wolontariuszy. Jeżeli już są jakieś uwagi to wolałbym, aby były one merytoryczne, a nie z pogranicza plotek z cyklu „jedna pani drugiej pani”. Pisze Kolega o niedzieli, że jednak „otoczka” była, telewizja była, to co, tych wolontariuszy tak brakowało ? W którym momencie ? Rozgrywanie wspólnej imprezy, zwłaszcza meczów finałowych w jednej hali, stworzyło kibicom i zaproszonym gościom obejrzenie szerokiego spektrum akademickiego futsalu. Dekoracje. Dziewczyny dekorowane były przez rektora Politechniki Poznańskiej i dziekanów (u chłopaków, był to chyba dziekan i kier. SWFiS, bo przypomnę tylko, że turnieje żeński i męski miały innych organizatorów ). No i te słowa podczas dekorowania finalistek: ,,Pośpieszmy się dziewczyny z tą ceremonią, bo chłopaki chcą już grać” … Nie ukrywam, że dekorację dziewczyn prowadziłem osobiście i na pewno takich słów nie powiedziałem (jest może jakieś nagranie?) , tym bardziej, że dla mnie osobiście, właśnie dekoracja dziewczyn była znacznie przyjemniejsza i ważniejsza. Tak więc reasumując, poproszę Kolego o nieco konkretów, Pozdrawiam.

 2. zibi

  Szanowni państwo, na meczu finałowym Pań hala była pełna kibiców. po meczu pań był finał Panów, kibice wyszli i hala świeciła pustkami….

 3. ona

  Kibice przyszli oglądać UAM i AWF i po ich meczu finałowym przenieśli się na Morasko gdzie dziewczyny UAM grały mecz Ekstraligi. Turniej kobiecy był zorganizowany perfekcyjnie! A jeszcze jak porównać go do półfinału w Warszawie to Poznań odskoczył w organizacji o lata świetlne!!! Narzekać każdy potrafi, a może ktoś się pochyli nad tematem i spróbuje taki turniej zorganizować i potem niech krytykują, a nie z fotela gada bzdury!

 4. kibic

  zgadzam się. turniej stał na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym! finał kobiet był transmitowany na żywo w internecie, były TV, prasa, media… uważam również że pomysł łączenia turnieju kobiet i mężczyzn jest bardzo trafiony zresztą potwierdza to 99% uczestników więc szkoda, że ktoś pisząc artykuł coś sobie wymyśla i dopowiada żeby tylko coś kontrowersyjnego napisac.

 5. "organizatorzy"

  Tz. organizatorzy, oczywiście będą wychwalać pod niebiosa swój półprodukt organizacyjny. Zapewne odbędzie się feta środowiskowa i będzie ..klapa, rąsia, buźka, goździk i mlaskaniom nad AMPami nie będzie końca . Czy przed tymi AMPami odbyła się jakaś konferencja prasowa ? No w końcu to jedna z najważniejszych imprez akademickich 2016 roku w Poznaniu . Jeżeli się odbyła, to gdzie ? Jako ciekawostka, znaczna cześć mediów o tych AMPach dowiedziała się w dniu ..finałów !! Połączenie Finału mężczyzn z kobiecym to porażka , a nie sukces ! Organizatorzy , wy nawet nie dostrzegacie własnego nieudacznictwa . Być może tu chodziło , o kasę ? Mecz za meczem można rozgrywać w fazach grupowych , ale finały to już należy uszanować ,że drużyny zdobywające medale mają prawo do radości i świętowania . A jak to wyglądało na AMP 2016 ? Dziewczyny zdobywające brązowy medal , szybko szybko i wypad z parkietu ,bo już panowie się rozgrzewają na parkiecie . W finale podobna sytuacja ! Tak liczna publika na finale kobiet to zasługa nie was „organizatorów” ale ..samych finalistek ( wiadomo obie drużyny z Poznania) i ich aktywność aby zaprosić wszystkich kogo się dało ! Inna uwaga , tego samego dnia , dokładnie w tych samych godzinach w Poznaniu , odbyły się inne Mistrzostwa Polski , halowe mistrzostwa hokeja halowego . Warto się zaznajomić , jak coś organizuje, z kalendarzem sportowym miasta ! @kibic obecność mediów , to kolejna zasługa samych uczestniczek , finalistek AMP . To one prywatnie-osobiście, zapraszały znajomych z prasy , portali czy lokalnej tv. – „organizatorzy” jedynie co uczynili to kamerka w coś tam coś tam w necie !

 6. uczestniczka

  powiem krótko… może organizacja finałów nie była idealna ale na tle organizacji półfinałów futsalu kobiet w Warszawie w tym roku każdy turniej nawet ten najgorzej przeprowadzony wygląda jak Igrzyska Olimpijskie! półfinał warszawski zawiesił tak nisko poprzeczkę, że trudno będzie kiedykolwiek obniżyć jeszcze bardziej poziom.

 7. Ziggi

  Super impreza, gratki dla zwycięskich ekip z Poznania i … sędziów pomocnych chociażby AWF Poznań (karny nie z kapelusza?). A [poza tym organizacyjnie to standard grać mecze o miejsca po finale i …wręczać medale w typach w pociągu przez …no właśnie niewiadomokogo??? Takie to chyba poznańskie…oszczędzamy, oszczędzamy…za chwilę finał Ekstraligi PZPN – przypatrzymy się bliżej sędziowskiej ekipie. Już chodzi dowcip: przychodzi do sklepu UAM kibic Mistrzyń AMP w futsalu i prosi koszulkę, a sprzedawca pyta: wyjazdowe, domowe czy sędziowski komplecik kupujemy? Poza tym, popatrzmy w składy mistrzyń, medalistek, etc…tajemnica poliszynela – takie tam studentki jak obecnie w Polsce kosmonauci… hehehe…

 8. Ziggi

  do Kolegi-Organizatora W.W.: słowa o tym, by się pospieszyć Szanownemu dekorującemu i naprawdę oddanemu sprawie WW mogły umknąć…minimum 2x do mikrofonu w ten sposób wzywał dekorowane i dekorowanych „spiker” zawodów. Są nagrania. Dobrze ktoś napisał, jaką frekwencję kibiców miały męskie finały:-P Ale nie ma się czego czepiać, prócz żalu dziewczyn, które z chęcią miast oglądać finał pykały sobie quasi zawody o miejsca 5 i 7. Może coś w temacie w jaki sposób rozegrano te mecze hihihi:-). Poza tym szacun, bo obiekty naprawdę perełki, i wymknąć je na 3 dni to duża sprawa. Apel-potraktujcie następnym razem WSZYSTKIE zawodniczki a nie tylko Poznanianki i ..”Poznanianki” w należyty sposób. Nigdy nie zetknęłam się z sytuacją że po zakończeniu coś się jeszcze gra o coś, przed tak…ale po…. te medale w reklamówce w pociągu… przecież to nie wspinaczka, co by pocztą słać…to gry. Grafik naprawdę można by dopracować na świątecznie…. i …wymówienie temu „spikerowi” dać…kawał buraka – jeszcze s stosunku do kobiet… NIKT nie zwrócił cukrowemu nawet uwagi…

 9. "organizatorzy"

  @uczestnicza, porównywanie spapranych półfinałów ze spapranymi finałami , to takie sobie, ale dobrze że te imprezy zostały spaprane. Jest okazja, aby CAŁE sportowe środowisko akademickie , zrobiło przegląd kadr@organizatorów . Naprawdę pewne persony , mimo że to bardzo miłe osoby, nie mają drygu do organizowania czegokolwiek , na jakimkolwiek poziomie .
  Kolejna sprawa. W wielu krajach o wyższym poziomie sportowym, rozgrywki akademickie służą do „wyłapywania” talentów i proponowania im miejsca w kubach już profesjonalnych. Czy to ma miejsce w RP ? Na niedzielnym finale , był ktoś taki „łowca talentów” . Wyszedł z hali , po obejrzeniu meczów o III miejsca , z komentarzem- K…a co to jest , kto tym kieruje, o co tu chodzi ? Do swojego kajeta wpisał ,ale nazwiska …organizatorów!
  Co do samej hali-hal , to temat na zupełnie inną dyskusję. Te hale,są i tak o kilka lat świetlnych lepszymi od tz. hal miejskich przy ul. Chwiałkowskiego. Jednak , dopiero po interwencji kogoś z mediów , u obsługi hali , stała się jasność i hala na Piotrowie nie robiła za bunkier tonący w półmroku.
  Co do tego DJ,na samych finałach. Czy jego darcie ryja miało zagłuszyć wszystkie organizacyjne braki ? No tak to wyglądało. Ludzie prowadzenie spikerki na imprezach sportowych , nie polega na wydzieraniu się . Ciekawe skąd ta moda wdarła się,generalnie na hala sportowe RP? Spiker ma prowadzić zawody , pomagać je obserwować , bawić widownię . A nie molestować i bombardować ,bębenki uczestników imprezy.
  WW(senior?) oraz cały komitet organizacyjny , krótko …jak nie potrafisz to nie pchaj cię na afisz . Nawet strona na fejsie , była uzupełniana na zasadzie – a wpisz CÓŚ tam! To nie wstyd na czymś się nie znać ,ale to obciach zabierać się za coś, o czym nie ma się zielonego pojęcia .
  Tak przy okazji Politbuda oraz Ekonomik to tegoroczni organizatorzy AMP2016 . Proszę zobaczyć jak wypadły drużyny tych uczelni ! Ciekawe kto komu pozazdrościł poziomu, organizatorzy czy ich przedstawiciele w AMPach ?
  Niewykluczone , że za czas jakiś w mediach ( telewizornia czy jakaś gazetka) objawi się materiał o AMPach , jak podsumowanie wielkiego sukcesu …organizacyjnego. Tylko czy to będzie materiał sponsorowany czy reklama …musztardy po obiedzie !

  Rekapitulując temat. Szacowne grono sportu akademickiego , na gwałt się zebrać do kupy , pewnym osobom oddać cześć , odznaczyć i podziękować .

 10. kibice

  Do Ziemi. .. sugerujesz że zarówno AWF Poznań i UAM pomagali sedziowie i opowiadasz żarcik o UAM a więc w jakim meczu sędziowie pomogli UAM? w wygranym 12:1 , 15:0 czy może w tym 7:0? a może w półfinale z AWF Warszawa gdzie Warzawa miała dwa karne z kapelusza! przykre bardzo są Twoje słowa i wręcz żenujące! a co do niby studentek to jak masz takie podejrzenia zresztą kompletnie bezpodstawne mogłeś poprosić o pokazenie legitymacji i certyfikatów! zresztą od tego jest weryfikator który wszystko dokładnie sprawdza przed zawodami. Przykra jest Twoja zazdrość!

 11. kibice

  do „organizatorzy” musisz świetnie znać tego niby łowce talentów skoro nawet wiesz co pisał w kajecie :) a swoją drogą cały turniej kobiecy oglądali trenerzy Ekstraligi futsalu, a nawet selekcjoner Reprezentacji Polski więc chyba jednak byli obecni! masz źle informacje!

 12. Kibic

  Finał owszem organizacyjnie nie powala. Ale uważam że główna przyczyną tego było to że dwie różne uczelnie robiły finał i tu pojawiał się konflikt interesów. Dla mnie największym mankamentem był brak informacji w internecie o wynikach a strzelczyn bramek Oraz rozgrywania meczów o dalsze miejsca po finale i jeszcze na innej hali. Dwa lata temu AMP odbywały się też w Poznaniu ale przez UAM wyniki były natychmiast w internecie z krótką relacja. Po każdym dniu obszerne podsumowanie zawodów i pełne trybuny podczas meczów finałowych. A na koniec wielka feta bo był na to czas i miejsce. Mam nadzieję, że następne turnieje będą lepiej zorganizowane choć proszę mi wierzyć byłam na turniejach międzynarodowych za granicą i tam to dopiero powinni się uczyć organizacji. A co do sędziowania…nie było na najwyższym poziomie. Ziggi Piszesz ze sędziowie pomagali Awfowi Poznań a za chwilę walisz żart o UAM i sędziach czyli wkoncu komu tak pomagali? Biedne wszystkie drużyny bo wszyscy i wszystko sprzyjało tylko poznaniankom

Zostaw komentarz

 • (will not be published)